Data publikacji:
17.05.2019
NFZ o zdrowiu. Nadciśnienie tętnicze
W raporcie przedstawiono informacje o nadciśnieniu tętniczym z punktu widzenia płatnika publicznego: epidemiologii, epidemiologii rejestrowanej, świadczeniach finansowanych ze środków publicznych, lekach stosowanych w leczeniu nadciśnienia tętniczego, compliance na przykładzie ramiprilum oraz konsekwencjach.
Typ publikacji:
Okolicznościowy
Słowa kluczowe:
nadciśnienie tętnicze, ciśnienie krwi, compliance
Zakres lat:
2012 - 2017
Opis
Załączniki
Powiązane
Inni czytali również
 • Opis

  Narodowy Fundusz Zdrowia zaprezentował swój raport w Światowym Dniu Nadciśnienia Tętniczego, obchodzonym 17 maja. Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że aż 10 mln dorosłych Polaków ma nadciśnienie tętnicze.

  Nieleczone nadciśnienie tętnicze może prowadzić do m.in. udarów, choroby niedokrwiennej serca, niewydolności serca i niewydolności nerek. Z najnowszego opracowania Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że nadciśnienie tętnicze dotyczy niemal co trzeciego dorosłego Polaka. Najwięcej chorych jest w wieku 55-74 lata.

  Wśród przyczyn nadciśnienia tętniczego omówiono w raporcie:

  • otyłość
  • spożycie sodu
  • stres
  • czynniki genetyczne.

  Szacuje się, że w Polsce w 2016 roku 23% kobiet i 25% mężczyzn w wieku powyżej 20 lat było otyłych, a odsetek ten wzrośnie odpowiednio do 26% i 30% do roku 2025. Ponadto, przeciętne dzienne spożycie sodu wzrosło w latach 1990 – 2010 o 2g dziennie i przekraczało niemal dwukrotnie wartości rekomendowane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).

  W 2018 roku blisko 5,8 mln pacjentów korzystało ze świadczeń z powodu nadciśnienia tętniczego. Na świadczenia te NFZ przeznaczył ponad 258 mln zł. W tym samym roku zrealizowano 55,2 mln recept na 127,9 mln opakowań leków stosowanych w nadciśnieniu tętniczym.

  Fundusz zapłacił za ich refundację ponad 1,2 mld zł, czyli około 14% całego budżetu na refundację apteczną.

  Średnia wartość refundacji na pacjenta wynosiła w 2018 roku 137 zł (o 35 zł więcej niż w 2013 roku), a średnia wartość dopłat pacjentów 91 zł (o 37 zł mniej niż w 2013 roku).

  W raporcie NFZ przeczytasz o:

  • nadciśnieniu tętniczym w Polsce i na świecie
  • kosztach związanych z leczeniem nadciśnienia tętniczego ponoszonych przez NFZ i pacjentów
  • compliance w leczeniu nadciśnienia tętniczego na przykładzie substancji czynnej ramiprilum
  • konsekwencjach nadciśnienia tętniczego.

  Liczba i odsetek ludności chorej na nadciśnienie tętnicze wg danych Narodowego Funduszu Zdrowia wg płci i grup wiekowych (2018r.)
  Opracowanie własne na podstawie danych Narodowego Funduszu Zdrowia

  • Powiązane

   Cukier, otyłość – konsekwencje. Przegląd literatury, szacunki dla Polski

   W dniu 21 lutego odbyła się w siedzibie Ministerstwa Zdrowia konferencja poświęcona m.in. problemowi spożywania przez Polaków nadmiernej ilości cukru i wynikającym z tego konsekwencjom.

   NFZ o zdrowiu. Udar niedokrwienny mózgu

   Narodowy Fundusz Zdrowia z okazji Światowego Dnia Udaru Mózgu, obchodzonego 29 października, przygotował raport dotyczący udaru niedokrwiennego mózgu. Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że rocznie udar niedokrwienny mózgu dotyka ponad 70 tys. Polaków.

   • Inni czytali również

    NFZ o zdrowiu. Osteoporoza

    Światowy Dzień Osteoporozy jest obchodzony 20 października. Z tej okazji, Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował raport zawierający dane w zakresie epidemiologii, udzielonych świadczeń, zrealizowanych recept na leki stosowane w leczeniu osteoporozy, ciągłości farmakoterapii oraz złamań osteoporotycznych.